Zapraszamy do Siedlec, Zwiedzamy Siedlce, Zapraszamy do Siedlec, Zwiedzamy Siedlce

 

Informacje fotograficzneFamilijne

 
 
    Siedlce - Zdjęcia otrzymane - zdjęcia z albumów rodzinnych  

 

Poszukiwane zdjęcia:

Jeśli posiadacie Państwo zdjęcia rodzinne na których jest fragment Siedlec,

zdjęcia rodzinne z siedleckich zakładów fotograficznych (z logo lub pieczątką zakładu),

to proszę o skany lub informacje na adres  markopm@op.pl

 

27.12.2011r.

Dożynki 1943r.

Okupacja 1943. „Dożynki”. Publiczna inscenizacja  w wykonaniu dzieci ze świetlicy RGO (Polski Komitet Opiekuńczy) odbyła się na pustym terenie ogrodów między ul. Sienkiewicza, a ul. 3 Maja.. W tle widać oficyny ul. Sienkiewica. Wysoki, siwy pan, to Aleksander Jankowski, prezes RGO (po Marianie Piesiewiczu). Z lewej strony Halina Chejło, kierowniczka świetlicy. (nadesłał MJ z Poznania)

powrót, ul. Przechodnia.

Wokół świetlicy RGO przy Joselewicza skupiała się grupa konspirującej, zwłaszcza harcerskiej młodzieży. Nazwa RGO (Rada Główna Opiekuńcza) nawiązywała do bardzo dawnej tradycji i miała historyczne uzasadnienie. W oficjalnym brzmieniu dodawano po niemiecku Polnisches Hilfskomitee. Dlatego w odniesieniu do jednostek terenowych można spotkać nazwę Polski Komitet Opiekuńczy (choć to nie jest to samo).

 

 

za dziećmi Pan M.J.


16.12.2011r. Ponownie, mur więzienia (jaki zabytek?)

Ten kto obejrzy te zdjęcia, na pewno nie będzie mówił o jakiejś zabytkowej wartości tego muru.

Jakieś zakazy, nakazy, a gdy rozbierano latem, mur przy Banku z 1922r. nikt nie mówił, że jest zabytkowy.

 

 

mur, wieżyczka oraz budynek widoczny od strony rynku teraz  ul. Armi Krajowej w 1960r. (porównaj z górnym lewym zdjęciem)

 

 

stary budynek więzienia (gdzie obecnie jest wejście - porównaj z prawym górnym zdjęciem)

 

   

 


16.12.2011r. List z Poznania

 

    Nawiązując do pokazanych przez Pana niemieckich zdjęć lotniczych, przesyłam Panu kilka obrazków dotyczących ulicy Rawicza, która prowadziła w kierunku polowego lotniska. Dlatego Niemcy nazwali ją imieniem sławnego lotnika Lilientala. Na skrzyżowaniu z ul. Prusa umieszczono dodatkowo tabliczkę „Sackgasse” – nieprzejezdna. Warto zauważyć, że Niemcy przemianowali ulicę Bolesława Prusa na ulicę Pruską – Preussenstrasse. Na zdjęciu widać fragment domu Bronisława Krakówki, lekarza szkolnego w 1939. Następny przy Prusa stał dom Eugeniusza Turyka, nauczyciela fizyki i chemii. Na Rawicza pod 7, wybudował swój dom inny nauczyciel fizyki i chemii, noszący to samo imię, zmarły wcześnie Eugeniusz Chejło (starszy brat Erazma, straconego na Cytadeli) (zdjęcie niżej, pod datą 25.07.2010r.) . Na przeciwległym narożniku ul. Prusa znajdowała się siedziba Gestapo i kwaterował oddział policji SS. Zajmowali dwa duże budynki, wyróżniające się na tle okolicznej, niskiej zabudowy.

    To zdjęcie ma swoją historię. W 1985 roku wypożyczyłem Tygodnikowi Siedleckiemu kartę albumową z amatorskimi zdjęciami wykonanymi na początku okupacji w zbombardowanych Siedlcach. Jedno ze zdjęć miało być użyte jako ilustracja pewnego artykułu. Ostatecznie zdjęcia nie wykorzystano, a na moje pisemne i osobiste prośby o zwrot fotografii oświadczono, że karta albumowa rzekomo zaginęła. Ale okazało się, że nie na zawsze. Po 25 latach w tymże Tygodniku Siedleckim ukazał się pełny zestaw zdjęć z mojej karty albumowej, bez żadnego wyjaśnienia, podpisany nazwiskiem konkretnej osoby. Na moją ponowną prośbę o zwrot własności, nie otrzymałem odpowiedzi. Przez tyle lat zmienił się nasz kraj, zmienił się Tygodnik Siedlecki, ale zwyczaje redakcji, jak widać, pozostały takie same. Negatyw zdjęcia w nietypowym formacie jest w moim posiadaniu i teraz z niego wykonałem przesłaną kopię.

    Dwa kolorowe diapozytywy wykonałem na ul. Rawicza w 1984. Wtedy w domu Chejłów nowi właściciele prowadzili sklep zoologiczny. Sąsiedni dom ma na zdjęciu nr 7, ale dawniej był to numer 5. W czasach szkolnych mieszkał tam mój przyjaciel Olgierd Żmudzki (na zdjęciu), inżynier lotnictwa, który w latach pięćdziesiątych, razem z innym siedlczaninem, Stanisławem Wójcikiem (zawodowy nurek), próbował na łodzi desantowej wyrwać się z Polski do Szwecji. W rezultacie spędzili po dwa lata w celi na Rakowickiej, osobiście dręczeni przez osławionego Różańskiego

MJ

 

Tygodnik Siedlecki wrzesień 2004 lub 2005r.

 

 


3.12.2011r. Muzeum

znany dotychczas wizerunek AO


29.11.2011r. Co to za miejsce pamięci? Czy to jest z Siedlec?

Na płycie jest 10 nazwisk.  Harcerz na pierwszym planie jednak zasłania wszystko.

 

fragment Książki "Siedleckie Miejsca Pamięci Narodowej" Blanki Zakrzewskiej i Ireny Zaunarowej

Bardzo ciekawy tekst- zaznaczony na czerwono. Wskazuje on, co jest zgodne ze zdjęciami lotniczymi (wstawione pod datą 21.11.2011r.), że

mur w 1943, a nawet 1944 roku nie był murem lecz ścianą budynku zaznaczonego jako 1 lub 2. 


21.11.2011r. Prostowanie "bzdur"

w jednej z książek napisano: (str.14) "w 1926 r.cmentarz ten zajmował obszar 4780 m2 i był otoczony murowanym ogrodzeniem, ciągnącym się wzdłuż ul Świętojańskiej i Sienkiewicza. Uległ on całkowitemu zniszczeniu podczas II wojny światowej.

Zachował się jedynie fragment muru przy którym 27.11.1943r. hitlerowcy rozstrzelali 10 Polaków."

 

Na stronie http://www.kirkuty.xip.pl/siedlce.htm

"Drugi cmentarz żydowski w Siedlcach założono w pierwszej połowie XVIII wieku pomiędzy obecnymi ul. Armii Krajowej, ul. Henryka Sienkiewicza i ul. Kazimierza Pułaskiego. Cmentarz ten został zniszczony w okresie II wojny światowej, a po wyzwoleniu zabudowany. Według informacji uzyskanej przez Edwarda Kopówkę od pochodzącego z Siedlec Izaaka Halbera, jedynym materialnym śladem tego cmentarza ma być mur od strony Al. Armii Krajowej, na którym dziś znajduje się tablica poświęcona Polakom rozstrzelanym w tym miejscu przez nazistów. Jeden z naszych siedleckich korespondentów kwestionuje to twierdzenie."

Na zielono zaznaczono prostokąt, drugiego cmentarza żydowskiego.

Na ciemno czerwono zaznaczono mur przy którym rozstrzelano polaków.  Od strony południowej muru nie zaznaczałem.

Jasny prostokąt, blok z przyklejonym  fragmentem dawnego muru cmentarza (na zdj., które posiadam, datowanym na 1969r. blok już jest)

Jasno czerwony kolor, ulica wybudowana w 1965r.

Jak widać, mur nie ciągnął się ani wzdłuż ul. Świętojańskiej ani ul. Sienkiewicza.

Jak mur uległ całkowitemu zniszczeniu skoro ja go pamiętam? Skąd ten fragment przy którym dokonano egzekucji?

 Jednak, obecne miejsce pamięci nie jest miejscem rozstrzelania Polaków.

W 1910 r. w "Głosie Podlasia" ich wykształcony rodak Dr. M. Sztein.  pisał o tym cmentarzu, a na przedstawionych zdjęciach lotniczych z sierpnia 1944 widać zabudowania, zaznaczone cyframi 1 i 2? 

Pisząc coś należy pamiętać, że czytają to ludzie mieszkający w Siedlcach od urodzenia, dłużej od piszącego,

i pisanie historii miasta po swojemu, .......... piszącego.

 

Wg. książki "Miasto Siedlce" S.D. Kasziński i H.H.Tiliński (w j. rosyjskim)

Pierwszy cmentarz zamknięto1785r.

Drugi cmentarz funkcjonował od 1785r do 1825r.

Trzeci cmentarz na ul. Kirkuckiej teraz ul. Szkolnej otwarty został w 1825r.


21.10.2011r.

Datę pamiętam dokładnie, bo był to dzień imienin mojej mamy (21 lipca 1944). Opiekunka świetlicy RGO urządziła starszym dzieciom wycieczkę za miasto. Celem był nasz dom przy ul. Składowej, tuż za Łukowskim Wiaduktem. Dzieci otrzymały poczęstunek, zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Widać na nim, że dzieci były ubrane skromnie, niektóre nie miały butów. Wśród podopiecznych RGO było wiele dzieci przywiezionych w okrutnym transporcie z Zamojszczyzny. Na zdjęciu, obok mnie, stoi mój brat. Przyłączył się do nas jeszcze syn sąsiadów, Adaś S., dziś wybitny fizyk jądrowy (z modelem w ręce). Ja nie poszedłem tego dnia do pracy, bo kolej już zamarła. Zarząd i niemieccy kolejarze uciekli. Wkrótce obok naszego domu stanęło niemieckie działko skierowane w stronę Grabianowa, skąd zbliżała się Armia Czerwona, a po następnych dwóch dniach stanął radziecki czołg z lufami zwróconymi teraz ku miastu. A że lufy były za nisko, od pierwszego strzału zawalił się nasz dom. Tego dnia zostało wykonane zdjęcie lotnicze.           Pozdrowienia z Poznania. MJ

zdjęcia lotnicze: http://www.wwii-photos-maps.com/targetrussia/citynamesbeginnings/citynames-seno-stal/

 

Jedna z uczestniczek tego spotkania rozpoznała siebie na zdjęciu po prawie 70-latach".


22.10.2011r. Ostatni pochówek?

 

Matylda Hallap, Estonka, urodzona w Dorpacie, zmarła w Siedlcach 1942 i jako luteranka, została wyjątkowo pochowana na nieczynnym już wtedy Dawnym Cmentarzu (obecnie Lapidarium). Nie wykluczone, że był to ostatni pochówek na tym cmentarzu.
Matylda Hallap, pochodząca z bogatej rodziny, po rewolucji rosyjskiej  przyjechała do córki, która w Warszawie wzięła ślub z absolwentem teologii dorpackiego uniwersytetu, Ewaldem Lodwichem, siedlczaninem. Pastor Lodwich (*1890, +1973) po konflikcie z władzą kościoła augsburgskiego powrócił do Siedlec i pracował jako cywilny urzędnik magistratu. Jego żona Elżbieta była nauczycielką niemieckiego w siedleckich szkołach. Lodwichowie posiadali po rodzicach duży sad przy ulicy Sokołowskiej.
(napisał MJ z Poznania)


24.09.2011r. Na budynku przy Poczcie.


16.09.2011r. Nadesłane z Poznania

 

Ksiądz Kobyliński, proboszcz parafii Św. Stanisława,   pocztówka - drzeworyt


3.09.2011r.

Przesłałem kiedyś Panu zdjęcia z warsztatów "Rolnika" i fałszywie określiłem miejsce . Pracowała tam dziewczyna, która kazała na siebie czekać po pracy na ulicy Floriańskiej. W czasie okupacji nie należało zadawać pytań o adresy. Ja byłem przekonany, że moja sympatia pracowała w pobliżu tego miejsca, dlatego w opisie zdjęć wskazałem ul. Młynarską. Po różnych próbach zlokalizowania warsztatów, jestem przekonany, że zdjęcia zostały wykonane w dawnej Fabryce Maszyn i Narzędzi Rolniczych, opisywanej w literaturze jako dawna fabryka Miłkowskiego, która mieściła się przy ul Kilińskiego 16, głęboko w podwórzu. Kilka lat temu, tu w Poznaniu miałem kontakt z owymi zakładami, jakie na tym miejscu nadal działały. Prześlę Panuu jeszcze jedno zdjęcie z tej samej serii.

Pozdrowienia z Poznania. MJ      03.09.2011r.

przypominam, zdjęcia o których mowa są pod datą 12.03.2010r.


23.07.2011r. nadesłane z Siedlec przez J.P.

Piłkarze na stadionie. Czasy zawodów na żużlu (drewniane bandy)

 

Piłkarze na Stadionie. Marian Pietrzak z białą kropką nad głową.

Pan Marian Pietrzak pracował w dziale Inwestycji Mostostal Siedlce od początku istnienia zakładu do przejścia na emeryturę w 1984r..

11.07.2015r.  Drugi z lewej - Witold Kołodziejczyk, pracował na PKP,

drugi z prawej - Edward Zalewski, pracował na warsztatach Tech. Elektrycznego, został sędzią piłkarskim. 

Może ktoś rozpozna innych piłkarzy?


23.07.2011r. Drzewo w sadzie Ludwichów  (zdj. z roku 1936-39). Nadesłane z Poznania.

(działka od ul. Sokołowskiej /obecny parking przy wieżowcu na ul. Rynkowej aż do ś.... rowu)

 


12.06.2011r.  Dom Dziecka , Stary cmentarz  (przypomnienie)

 

Nazywał się P.Urbanowski i był Kapitanem żandarmów.

 

Pozostała żona wraz z dziećmi

ten pomnik składa w dowód niewygasłej wdzięczności dobremu mężowi Józefowi Urbanowskiemu kapitanowi żandarmów.
Umarł Dnia 7 Lutego ............
Żył lat ...... Proszę o westchnienie.


12.06.2011r.  Nadesłane z Poznania.

Na Pana strony internetowe zaglądam systematycznie i w związku z tym, że właśnie przypada 66. rocznica matury, która

właściwie była pożegnaniem z Siedlcami, postanowiłem przygotować jakąściekawostkę dla Pana.

Miało to być uzupełnienie do tematu "kolejowego"(parowozownia, bilety PKP). Niestety, jedyne ujęcie, jakie udało mi

się wyszukać (1942), jest kiepskie i pewno nie znajdzie u Pana uznania.

Tak jeździliśmy do Podnieśna: wagonem trzeciej klasy, włączonym do pociągu towarowego.

Odwrócony plecami stoi Jurek P., dziś znany krytyk filmowy. (napisał Pan Marian J. z Poznania)


28.04.2011r. nadesłane z Siedlec przez J.P.

 

 

W lutym 1954r. stał tu kiosk.

 

 

Jak widać w 1954r. Pałac wyglądał nieźle. Po prawej stronie widać furtkę do parku (w miejscu obecnej metalowej)


26.04.2011r. Aleja Kasztanowa (od Kazimierzowskiej za amfiteatrem)


23.04.2011r. nadesłane z Poznania

 


22.03.2011r.  Dzwon (stan z 1967r.)

  


22.03.2011r. ul. Pułaskiego  (stan z 1967r.)


17.03.2011r. ul. Starowiejska

 

stan z 1967r.

 Zakład Pogrzebowy został przeniesiony do nowej siedziby z drugiej strony budynku (widoczne szare budynki)

Po sklepie Monopolowym przez lata był tu sklep warzywniczy Wajszczuka (dawniej mieścił się obok sklepu Żmudy, i tzw. Kolejówki naprzeciw  pierwszego pomnika BB


15.03.2011r. Witryna Sklepu z lodami Zdanowicza ul. Pułaskiego 9 (zdj. z filmu dokumentalnego 1967r.)

 


12.03.2011r.   (1960-1970)


6.02.2011r.

Pozostała żona wraz z dziećmi ten pomnik składa w dowód niewygasłej wdzięczności dobremu mężowi Józefowi Urbanowskiemu kapitanowi żandarmów.
Umarł Dnia 7 Lutego ............
Żył lat ...... Proszę o westchnienie.


25.01.2011r.  aukcja 1383788466    Siedlce czy Warszawa?

 

 

nadawca Marian Żak, Warszawa 6.02.1909r. lub 2.06.1909r. (stoi z prawej strony-na drewnianej belce napisał ja)

Adresat S. Lewandowski (Stanisław?) Waszyngton.

Nadana w Siedlcach (poczta na dworcu) 26.05.1909r.

Sprzedawana jest obecnie z Rosji (aukcja wstawiona 4.01.2011)

Biorąc pod uwagę, że prawidłową datą  jest 6.02.1909r. dlaczego czekał prawie 4 miesiące by zdjęcie wysłać i to z Siedlec.

Prawdopodobnie Maniek Żak był Siedlczaninem.  Żak, może nie być nazwiskiem, może był studentem?


16.01.2011r.

Przesyłam zdjęcie zrobione przeze mnie w 1969 lub w 1970 roku na nieistniejącej dzisiaj ulicy Przejazd od strony przystanku na ul.

Piłsudskiego przy Placu Sikorskiego. Może przyda się Panu do któregoś z wątków zwiedzania starych Siedlec.  (napisał Pan W. Boruta)


06.01.2011r. Dzwony katedralne

 

 


04.01.2011r.  Nadesłane z

Chciałbym dorzucić zdjęcie wykonane u pradziadka Bronisława Makarewicza na Sekule (dom sprzedany, drzewa wycięte -  a szkoda bo tam bywał Żeromski pisząc Przedwiośnie). Dom stoi koło młyna należącego do sąsiadów p.Zbuckich.

Zdjęcie: panie  Makarewicz na moście, na Sekule. (napisał Pan Krzysztof Ch)


03.12.2010r.  Nadesłane z Siedlec

 

W archiwach rodzinnych znalazłam dwie fotografie mojego dziadka Ryszarda Krasnodębskiego,

który pracował w Spółdzielczych Zakładach Stolarskich w Siedlcach przy ul. Dzierżyńskiego 14.

Fotografie wykonane były między 1955-1960 rokiem (niestety dokładnej daty nie jestem w stanie podać).

Wydaje mi się, że w tle widać budynki więzienia lecz nie jestem tego pewna. (napisała Pani Marta Wysocka )


 

15.11.2010r  Nadesłane z ..............

W zbiorach zdjęć sąsiadów znalazłem zdjęcie prawdopodobnie Jana Niedziałka. Zdjęcie to jak widać zrobione było w ogrodach watykańskich (napisał Feliks Roman)


15.11.2010r. Nadesłane z Siedlec

Przesyłam fotkę - dyrekcja Technikum Mechanicznego na czele pochodu 1 Maja 1964r - Winter, Schaibe, Dobrzański, Rudnicki, Kryński, Przeździak (napisał B.Mitura)


02.11.2010r. Nadesłane z Poznania

Zdjęcie pochodzi z wczesnego okresu getta siedleckiego. Wykonane jest na negatywie nieperforowanym, klatka 25 x 25 mm. Zwracają uwagę dwie opaski na rękawie. Ciemniejsza opaska być może oznacza jakąś funkcję w gettcie. (napisał M.J)


18.10.2010r.


25.08.2010r. nadesłane przez F.K. z Siedlec

Ks. Jan Niedziałek


25.08.2010r. nadesłane przez F.K. z Siedlec

 

W. Kielak z dziewczynką na kolanach.


23.08.2010r.  Zdjęcie nadesłane z Poznania przez MJ.

Załączam fotografię wykonaną w Siedlcach  przed wojną, albo na początku okupacji.  (napisał M.Jackowiak)

Nie ma już tych schodków, nie ma już tego budynku. Dał się odczytać nr. tego budynku przed wojną, jest to 24.


02.08.2010r.  Zdjęcie z 1892r. nadesłane z Poznania.

Stawiam hipotezę, że "Boguszewski" to był w Siedlcach pierwszy zakład fotograficzny, ten istniejący rzekomo od 1890 roku, o którym wspomina p. Abramowicz. Hipotezę opieram na tym, że dziecko widniejące na zdjęciu ma najwyżej dwa lata, a urodziło się z całą pewnością w 1890 w Starej-Wsi pod Siedlcami. Objaśnienie, że jest to Ewald Lodwich, chociaż dodane kilkadziesiąt lat później, jest wiarygodne, ponieważ napisała je własnoręcznie żona tegoż Ewalda. Niestety zachowała się tylko połowa zdjęcia, a a na niej nie ma adresu atelier. Zdjęcie jest moją własnością. (napisał M.Jackowiak)

 

25.07.2010r.  Nadesłane z Poznania.

Tak jak wcześniej obiecałem, przesyłam skany obu stron zdjęcia wykonanego u Gancwola, które zachowało się wśród pamiątek po moim teściu.

Wiem, że istnieje jeszcze jedna oryginalna odbitka tego zbiorowego portretu przyjaciół.

Zdjęcie jest datowane rok przed egzekucją osiemnastoletniego rewolucjonisty Erazma Hejło, (*1890), wykonaną na warszawskiej Cytadeli.

W latach trzydziestych jego starszy brat, Eugeniusz Chejło (obecnie jest używana taka forma nazwiska), był nauczycielem fizyki i chemii w żeńskim gimnazjum w Siedlcach. Stojący w szarym stroju Ewald Ludwig (*1890), zmienił później nazwisko na Lodwich. Jako pastor ewangelicki  był znany z działalności plebiscytowej (1919) na Mazurach i Warmii. Po konflikcie z władzą swego kościoła powrócił na stałe do Siedlec. Brał aktywny udział w konspiracyjnej działalności AK.

Co stało się z trzema pozostałymi osobami na zdjęciu, nie wiadomo. (napisał M. Jackowiak)

 

O Lodwichu można przeczytać na tej stronie niżej odnośnie "Stara wierzba w sadzie przy ul. Sokołowskiej".


Wejście na stary cmantarz i chyba kancelaria cmentarza (zdjęcie A.Gancwola)

W czasie gdy A.Gacnwol robił to zdjęcie, cmentarz od ok. 15-20 lat był zamknięty (ok. 1915r.) front budynku przy wejściu na cmentarz  (zachowała się furtka i brama cmentarza, większa brama była od strony ul. Cmentarnej) był bardzo dobrze zachowany.

Po nadbudowie domu dziecka o piętro w roku 1947-1948 w budynku przy wejściu na stary cmentarz widać jeszcze frontową ścianę lecz już bez trójkątnego zwieńczenia.

Po wybudowaniu łącznika między domem dziecka, a budynkiem cmentarza jego frontowa ściana stała się również zachodnią ścianą łącznika.

Jednak do dnia dzisiejszego część frontowej ściany tego budynku jest widoczna od strony północnej z widocznym wgłębieniem w elewacji.

fragment ściany frontowej

Furtka i brama na cmentarz oraz łącznik


 Zdjęcia A. Gancwola  (ok.1915r), i nieistniejący paterowy dom.


 Zdjęcia A. Gancwola  (ok.1915r) i drewniane domy na dawnej ul. Sokołowskiej, obecnie ul. Niedzałki

Domy nr 2 i 3 na miejscu których wybudowano ten dom handlowy w latach 2008-2009

Dom na miejscu drewniaka nr 4

Dom nr 1 zapewne został rozebrany przed wojną lub uległ zniszczeniu w czasie działań wojennych we wrześniu 1939r bo na zdjęciu z gertta już go nie widać.


Mur Więzienia

W związku z wypowiedziami jakie padają w TS ( komentarze czytelników) o murze więziennym jako zabytku, przedstawiam powyższe zdjęcie, zrobione zapewne przed 1970r. (datowanie po widocznych budowach w centrum miasta: SDH Atlas, budynek obecnego starostwa).

Na tym zdjęciu (poza kadrem) istnieje rynek przy Hali Targowej, a więc zrobiono je przed 1965 rokiem (wtedy wybudowano obecną ul. A.Krajowej).

Widoczny mur nie przypomina muru ze starych pocztówek, datowanych na rok 1916-1918.

Nie przypomina również obecnego muru.

Wieżyczki widocznej na zdjęciu nie widać na pocztówkach, a więc powstała pewnie w okresie międzywojennym.


29.05.2010r. nadesłane przez Pana Andrzeja Brauna  z Lwówka Śląskiego

Zdjęcie przedstawiające pławienie koni plut.artylerii 22 pp, Na Sekule koło młyna. Tego rozlewiska już nie ma. w 1951 r. jeszcze było.


12.05.2010r. nadesłane przez Pana Mariana Jackowiaka z Poznania

Siedleccy maturzyści 1937r.  Czy to ul. w Siedlcach?

Do opisu zdjęcia "Siedleccy maturzyści 1937" trzeba wnieść poprawkę. Okazuje się, że w tej grupie są maturzystki 1938 (przynajmniej dwie). Stwierdziłem to na podstawie datowanego zdjęcia, które dzisiaj załączam: jest to Studniówka "Królówki" 1938. Numerami oznaczone: 1. Izabella Metrycka, 2. Halina Chejłówna, 3. Anna Zalechówna, 4. Wanda Anuszówna. Wszystkie poznałem osobiście kilka lat później.
W grupie maturzystów kroczących ulicą Chejłówna jest w środku, po jej lewej ręce nieznany licealista i dalej Anuszówna.
 napisał: Marian Jackowiak

 

Może to być jakaś choinka szkolna (widać ją z tyłu na tle jakiegoś obrazu) i data bardziej taka choinkowa, uczennice są  bez kolegów ze szkoły męskiej.

 

Klasówka z łaciny  kl. VIIIa  3.03.1937r.  Zdj.  nadesłane z Wrocławia przez Panią Jadwigę D. z d. Popek

 

Wśród autografów z 1937 widnieje podpis R.Antoniaka. On może być jednym z tych maturzystów, kroczących całą szerokością chodnika. Nie pamiętam dokładnie jego sylwetki, ale wiem, że jedna z tychże licealistek mieszkała blisko niego i byli zaprzyjaźnieni. Do Antoniaków (róg Nauczycielskiej i Prusa) chodziło się na słuchanie najnowszych wieści z Londynu. Antoniak przynosił wtedy kieszonkową radiostację.   napisał: Marian Jackowiak


05.05.2010r. nadesłane przez Pana Mariana Jackowiaka z Poznania

rozbiórka dzwonnicy 11.05.1941r.


04.05.2010r. nadesłane przez Pana Andrzeja Brauna  z Lwówka Śląskiego

 

zdjęcie z 1938, lub1939r. Uczennice gimnazjum siedleckiego "Królówki", wręczają ufundowane maski p. gazowe i rkm 22-mu pp.

Pozdrowienia, AB. 3.V.

(moja wstawka: miejscem uroczystości jest stadion siedlecki, z lewej widać Bank, a z prawej budynek więzienia.

Na zdjęciu, dalej, stoją kolejarze, przekazują ckm.

Prawdopodobnie akcja zbierania funduszy na zakup rkm-u odbyła się wspólnie z uczniami z Gimnazjum B.Prusa)

 

Maciej D. napisał: ten rkm to rkm 7,92 mm wz. 28 "Browning".

 

M.Jackowiak napisał: Uroczyste przekazywanie sprzętu wojsku przez szkoły i organizacje społeczne odbywało się w całej Polsce latem 1939,

już w atmosferze przygotowań do wojny. Ja w takiej uroczystości uczestniczyłem w Poznaniu.

 

02.05.2010r. nadesłane przez Pana Andrzeja Brauna  z Lwówka Śląskiego

 

Opis przesyłającego zdjęcie:  przed klubem podoficerskim 22pp. w pierwszym rzędzie:drugi od lewej Pułkownik Hozer,czwarty, mjr Chalawa, naczelny lekarz22pp.

Drugim rzędzie,trzeci od lewej, st.sierżant Stanisław Braun, gospodarz klubu.

 

(moja wstawka: Pułkownik K.Hozer,  to ten w długim płaszczu, na pierwszym zdjęciu z białą kropką przy butach)

 

W Roczniku Oficerskim 1928r. widnieje Kazimierz Hozer jako podpułkownik ze starszeństwem od 1.07.1923r.
W Roczniku Oficerskim 1932r. widnieje Kazimierz Hozer jako pułkownik ze starszeństwem od 1.01.1929r.
Na zdjęciu przysłanym przez p. Brauna Hozer jest w stopniu podpułkownika.

To znaczy, że zdjęcie zostało wykonane najpóźniej w roku 1928r., a więc cztery lata wcześniej, niż poprzednie zdjęcia.

K.Hozer objął dowództwo 22 pp w 1926r., zapewne po zamachu majowym, gdy opowiedział się po stronie Marszałka. Z Poznania Marian Jackowiak

 

26.04.2010r. nadesłane przez Pana Andrzeja Brauna  z Lwówka Śląskiego

3.05.193?r.

Fotografia została zrobiona chyba w latach 30tych, przed 1938r.przed defiladą na 3Maja.

Na trybunie, od lewej:d-ca 9 dywizji, gen. Wilhelm Orlik-Rückemann, pułkownik Hozer, obrócony bokiem D-ca 9 palu, cywil, to prezydent Siedlec, może Zdanowski?

Pan z laseczką i w rogatywce, to jakiś weteran Powstania Styczniowego.

 

(moja wstawka: cywilem jest Starosta,  Stanisław Guliński 1930-1939

Pułkownik Kazimierz Hozer  zginął w 9.06.1932r., a więc zdjęcie może pochodzić z 3.05.1931r. lub 3.05.1932r.

Pomnik J.Piłsudskiego odsłonięto 11.11.1930r.)

 

Kilka uwag do zdjęcia z albumu p. Brauna  (29.04.2010r.)
1) Na fotografii nie widać nikogo w stopniu generała. Rückemann objął dowództwo 9 DP w lutym 1932, a generałem (brygady) został mianowany z dniem 1 stycznia 1933 (podaje Wikipedia). Z tego można wnioskować, że zdjęcie zostało wykonane w tym przedziale czasu.
2) Z opisu zdjęcia nie wynika jasno który z oficerów jest Rückemann, a który Hozer. Porównanie z innymi wizerunkami (przystrzyżony wąs) prowadzi do wniosku, że Rückemann jest to pułkownik, stojący samotnie i wyróżniający się kordem u boku. Jeden z oficerów ma szablę (Hozer, dowódca 22 PP?), pozostali mają pałasze (artylerzyści?).
4) Zgromadzenie kilku oficerów na prymitywnej "trybunie", przykrytej dywanem, do tego jeden cywil - to mi nie przypomina uroczystych, przedwojennych defilad w święta państwowe 3-go Maja lub 11-go listopada. Myślę, że zdjęcie zostało wykonane przy jakiejś innej, czysto wojskowej okazji.
Pozdrowienia z Poznania Marian Jackowiak

 

(moja wstawka: a więc datowanie zdjęcia bardziej się zawęziło:

luty 1932, przybycie Wilhelm Orlik-Rückemann do Siedlec  - czerwiec 1932, śmierć pułkownika K. Hozera)

 

   

Pułkownik K. Hozer (pocztówka SKK) i  generał  Wilhelm Orlik-Rückemann (z książki "Pejzaż Siedlec z Jackiem w tle"

Jako ciekawostkę do tego tematu załączam kopię jednej strony z wykazu uczniów gimnazjum im. Żółkiewskiego, rok szk. 1938/39. Wśród uczniów jest syn generała Rückemanna. Generał w 1938 odszedł z Siedlec na inne stanowisko. Wykaz pochodzi od prof. Bucholca, który w gimnazjum kontrolował opłaty za naukę. Reprodukowany fragment obejmuje część uczniów klasy 2 (podstawowy rocznik urodzenia 1924).  Przesłał  Marian Jackowiak  z Poznania

 

zdjęcie z pogrzebu Pułkownika Kazimierza Hozera, msza

Nie mogę dopatrzeć się podobieństwa na starym i nowym zdjęciu z wnętrza Kościoła Garnizonowego..

Prawdopodobnie w miejscu przed ołtarzem była ściana (kościół w czerwcu 1932r. był w przebudowie)

1926-1932 – płk Kazimierz Hozer ur. w 1890. (9 czerwca 1932 r. uległ śmiertelnemu wypadkowi – podczas prowadzenia ćwiczeń aplikacyjnych oficerów 22 pp spłoszony koń poniósł go i uderzył głową w drzewo, zm. w Warszawie w drodze do szpitala)

 

18.06.2010r. Własnie minęła 78 rocznica śmierci Pułkownika Kazimierza Hozera.

Przesłane zdjęcie z wnętrza kościoła nie pasowało mi do siedleckiego Kościoła Garnizonowego.

 Poszukałem i wszystko jest wyjaśnione tutaj.

 

 

 to zdjęcie zostało nadesłane 29.05.2010r.  (prawe oryginał) Wojsko przed kościołem Garnizonowym w czasie mszy  za Pułkownika Kazimierza Hozera.

wiele się zmieniło w tym miejscu tylko drzewa są te same


3.04.2010r.  nadesłane przez p. Mariana J.  z Poznania.

Pamiątkowa fotografia z okazji wyświęcenia nowych kapłanów w katedrze siedleckiej prawdopodobnie początek 1945r.
Na odwrocie stempel: "fot. i wyk. A. Nowak"
W środku biskup Czesław Sokołowski, po jego lewej ręce siedzi ks. prałat Józef Kobyliński, proboszcz parafii św. Stanisława, następny jest ks. kanonik Koronat Piotrowski, znany głównie jako wieloletni prefekt gimnazjalny.


Panorama zachodniej części Siedlec, widziana z Jacka (okres wojny)

Panorama wschodniej części Siedlec, widziana z Jacka (okres wojny)


12.03.2010r.  nadesłane przez p. Mariana J.  z Poznania.

 

W Siedlcach istniał warsztat naprawy maszyn i sprzętu rolniczego. O ile pamiętam działał pod firmą Spółdzielni Rolnik.

Zachowało się kilkanaście zdjęć przedstawiających różne działy warsztatu i jego  ludzi.

Choć nigdy tam nie byłem, moja pamięć z czasów okupacji kojarzy ten warsztat z ulicą Młynarską, ale nikt mi nie potrafił tego potwierdzić.

Zdjęcia są autentyczne. (M. Jackowiak)


04.03.2010r.  nadesłane przez p. B.Nagórskiego z Krakowa

 

Odznaka, którą nosili w Siedlcach w latach 1907-14 wojacy 13 Narwaskiego pułku huzarów. (str www i więcej zdjęć tu)


22.02.2010r.  nadesłane przez p. Mariana J.  z Poznania.

Przed parowozownią stoi niemiecki zawiadowca z czasów okupacji H. Brieskorn (wysokie buty).

Nie ma już takich biletów, nie ma zniżki 80 %, nie ma 3. klasy w pociągach, a w Warszawie nie ma Dworca Wileńskiego.

Kondukt z kościoła św. Stanisława zmierzał na cmentarz (chłopski wóz zamiast karawanu, trumny z nieheblowanych desek). Matka i jej dwie córki z rodziny Szmurłów zginęły 25 lipca 1944r. w czasie pierwszego ataku samolotów radzieckich, skierowanego na Nowe Siedlce, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa i znajdowało się polowe lotnisko niemieckie. Trzecie zdjęcie, fragment pocztówki z 1972r.

Więcej zdjęć jest na stronie Ludzie Siedlec, Henryka Szmurłówna.


2.01.2010r.  nadesłane przez p. Mariana J.  z Poznania z jego opisem.

Dom kolejowy przy ul. Składowej 1 (według dawnej numeracji) po pożarze w 1941/42. Widok od strony podwórza.

Drewniane domy kolejowe przy ulicy Składowej są uznane za zabytkowe (zob. publikację pod tytułem "Siedleckie ulice"). Gdy w 1940, po wysiedleniu z Poznania, przybyłem do Siedlec, starzy kolejarze, mieszkający w tych domach, mówili, że mieszkamy "na etapie". Rozumiałem, że chodzi o stanice wojskowe, rozmieszczone w pewnych odstępach i wykorzystywane w razie przemieszczania carskich oddziałów wojskowych (z etapu na etap). Może były jeszcze inne historyczne odniesienia do tego określenia.

Dom nasz przy Składowej (dawniej nr 1) stojący najbliżej torów i „łukowskiego mostu” trzykrotnie ulegał zniszczeniu: w trzydziestym dziewiątym trafiony bombą lotniczą; w Noc Sylwestrową 1941-42 wskutek zaprószenia spłonęła część dachu; w lipcu 1944 zawalił się dach od pocisku płasko wystrzelonego z radzieckiego czołgu.

NB: W tym domu spędził młode lata wybitny naukowiec prof. Adam Sobiczewski (fizyka jądrowa).

 

 

 Stara wierzba w sadzie przy ul. Sokołowskiej Na zdjęciu były pastor ewangelicki, Ewald Lodwich z żoną Elżbieta i synem Włodzimierzem (zdjęcie z roku 1959).

Dowiedziałem się, że wiosną ubiegłego roku lokalne radio i prasa zajmowały się sprawą nielegalnego wycięcia pewnego starego drzewa. Przypomnę, co to było za drzewo i kto je posadził.

Przed laty od Sokołowskiej aż do Nowych Siedlec ciągnął się duży sad. Wejście do niego zamykała brama przy małym domku z ogródkiem. Mieszkała w nim samotnie wieloletnia nauczycielka, pani Adela Klein. Na drugim krańcu wyjście pośród uprawnych grządek jej brata, Witolda Ludwiga, niedokończonego artysty malarza, który na siedleckim rynku sprzedawał swoje warzywa i kwiaty, prowadziło przez kładkę na ulicę. Pośrodku sadu, trzeci z rodzeństwa, były pastor ewangelicki, zbudował sobie własnoręcznie drewniany domek, nazwał go „Bogdanówka” od imienia syna, zamordowanego w Oświęcimiu i zamieszkał tam na stare lata z żoną. Obok domu posadził wierzbę płaczącą, siadał przy niej na ławeczce, tłumaczył rosyjskie pieśni na język polski i wspominał ukochanego syna.

Sielankowy zakątek uległ zniszczeniu, gdy na miejsce sadu wkroczyło wielopiętrowe osiedle mieszkaniowe. Jednak wierzba ocalała i przez długie lata rosła między blokami, aż wreszcie ktoś wydał na nią wyrok.

Dodam, że w tym sadzie zakopałem pod malinami blaszane pudło po herbacie, a w nim szczególną pamiątkę lat okupacji, ogromną flagę ze swastyką. Flagę tę, jako akt odwagi, zerwali z budynku niemieckiej komendantury siedleccy harcerze.

Przyjrzyjcie się Państwo pięknej wierzbie na zdjęciu z roku 1959. Nie ma już tego drzewa, W niepamięć odeszli ludzie. Czy ktoś odnalazł blaszane pudło – nie wiadomo.

 

Uwagi dotyczące serii „pomniki” w galerii zdjęć na stronie: Zwiedzanie Siedlec:

Poazano kamień pamiątkowy na Placu Wolności, gdzie stał zniszczony przez okupanta obelisk, ale brak jest zdjęcia samego pomnika.

Przed mniej więcej 10-laty do Muzeum Regionalnego w Siedlcach przekazałem bardzo ciekawe amatorskie zdjęcie pomnika, wykonane w czasie

jego wysadzania.

Czy nie można odszukać tego zdjęcia i włączyć  do tej serii?

Na zdjęciu widać, jak chwilę po wybuchu, pomnik rozłupany na trzy części, unosi się nad ziemią, ale wszystkie części, choć oddzielone od siebie,

jeszcze zachowują  wspólny pion.

 

Co na to MUZEUM? Czy pragnienie ofiarodawcy zostanie spełnione?

Czekam na informację przez Kontakt i nadesłanie zdjęcia o którym mowa. (markopm)

 


Mur cmentarza żydowskiego

 

1 zdj. mur od strony południowej, 2 zdj. napewno przedwojenne, a więc w 1939r. nie mogło być muru cmentarza od strony zachodniej.


Zdjęcie nadesłane przez ....... na VI Zjazd Absolwentów "Królówki" 2009r.

Widać ogrodzenie parku od strony południowej (od ul. Kościuszki). Co to za domek przy ul Konarskiego?


 

Zdjęcie nadesłane przez p. Annę Sz. 10.08.2009r.


 Zdjęcie nadesłane przez p. Wojciecha M. z Sosnowca  24.05.2009r.

Na zdjęciu  z 17-05-1961r. Wiesława B. i Elżbieta M. siostra  nadawcy

 

Zdjęcie nadesłane przez p. Wojciecha M. z Sosnowca  14.04.2009r.

wg. opisu, zdjęcie jest z pochodu  1 Maja 1954r. (po prawej stronie widoczna pozostałość po pomniku J. Piłsudskiego)


Zdjęcia nadesłane 4.03.2009r. przez Krzycho1252

zdjęcia wykonał I. Płażewski


Zdjęcia nadesłane 5.02.2009r. przez Pana Henryka S.

rok 1936, służył w Siedlcach

rok 1957

rok 1956

 

 

Park, przed pałacem, 1954-1956r.

1968r. ul. Asłanowicza, podwórko rozebranego budynku pod parking DH Janusz

ul. Asłanowicza

rok 1956 Siedlczanie w Częstochowie (wyjazd z kościoła Św. Stanisława)

Pan Wojciech z Sosnowca rozpoznał na tym zdjęciu swoją rodzinę ( wyjazd do Częstochowy był pociągiem, sam też był na tej pielgrzymce lecz na zdj. go nie ma)

(tak możesz podać nazwiska) ta starsza Wacława Malinowska z Browarnej ,a siostra Elżbieta Malinowska z Łukasińskiego 59

ksiądz to jest Kurowski późniejszy mój nauczyciel religii  (tyle od pana Wojciecha)

 

Panie o których mowa zaznaczone są na zdjęciach kropkami i żółtymi figurami.

Panią Wacławę znałem osobiście. Mieszkała w narożnym budynku Browarnej i Cz. Krzyża. Mieszkanie było na samym rogu (teraz jest tam sklep)

Ja mieszkałem w budynku po przekątnej tego skrzyżowania.


ul. Obrońców Stalingradu - Brzeska

tak wyglądała nawierzchnia ul. Obrońców Stalingradu (fragment zdj.  z 1960r.)


Basen siedlecki - nieistniejący już.

zdjęcie z 7.09.1941r. nadesłane przez Panią Katarzynę A.

Jak pamiętam, weszliśmy tylko na chwilę by zrobić to jedyne zdjęcie. Ten chłopczyk ma dzisiaj 32 lata.

Pierwsze zdjęcie (fragment) robione z boiska Technikum Mechanicznego.

Drugie zdjęcie przekazane przez p. Waldemara C. w dn.22.09.2008r. i jest z 1953r.


Kilka zdjęć z ulic siedleckich

zdjęcia nadesłane przez panią Katarzynę A.

zdjęcia przedwojenne

zdjęcie powojenne (1966-67)


Zdjęcia z ulic siedleckich nadesłane przez ARO  29.10.2008r.

ul. J.Piłsudskiego, trzecie zdjęcie 19.08.1943r.

1.Park 193?r. 2.Pomnik BB 1960r. 3. brak daty, nie znane miejsce (szyld na wystawie sklepowej)


Zdjęcia nadesłane przez p. Waldemara C.  22.09.2008r.

Zdjęcie wg. właściciela zdjęcia pochodzi z 1942r. i przedstawia ul. Sokołowską 28

pod białą kropką widać "pomnik wolności",który wg. jednej z książek wysadzony został na jesieni 1941r.

  

zdjęcia przedwojenne

ok. 1957r. widok na ul. Świerczewskiego i na Sklep PSS nr.5

1957r.

ul. Hozera, w miejscu gdzie rosło żyto stoi sala gimnastyczna SP5

ul. Hozera, ul. Świerczewskiego 1950r. (kocie łby zamiast kostki)      

Park 1956, 1957r.

Pomnik na Cmentarzu Wojskowym 1957r.

podwórko nieistniejącego już domu na ul. Janowskiej.


Co się stało z tym krzyżem?

na zdjęciach http://www.markopm.za.pl/ronda.htm już go nie ma.


Piwnice "Jacka"

jak narazie znalazłem jedno zdjęcie, może będą inne.


ul. Browarna,  Asłanowicza, Czerwonego Krzyża

zdjęcia z 1953-1954r. Widok z miejsca gdzie obecnie mieści się parking (przed budkami z kwiatami)


ul. Browarna - Magazyn meblowy

zdjęcia z 1974r. ( na zdjęciu z lewej widać belki podpierające ściany magazynu po 20 latach użytkowania)

Na drugim zdjęciu mała osóbka została komputerowo usunięta.


ul. Browarna - Spółdzielnia Pracy "Miś"

I zdjęcie z 1972r. Okno stołówki. Widok od ul. Cz. Krzyża. II zdjęcie z 1969r. Widoczne okno to okno z działu technicznego.

(stojące osoby na I zdjęciu zostały komputerowo usunięte)

zdjęcie z 1958r. Portiernia Sp.Pr. "Miś" Po drugiej stronie budynek w którym organizowano kursy PCK.

 

Spółdzielnia "Miś" na ul. Sokołowskiej

zdjęcie z 1973r. Zabudowania Spółdzielni.

Miś wyrodukowany w jednym egz. na zlot młodzieży w Berlinie.

zdjęcie z 1972r. Wzorcownia

zdjęcie z 1973r. Strzelnica na Sekule.

Zawody zakładowe, ostatnie pechowe stanowisko. Karabinek z uszkodzoną iglicą. Nie dali drugiego.

10 szt amunicji, a prób 50. Ale wynik był zadawalający (dobre skupienie chociaż nie w centrum).


ul. Browarna - Wylęgarnia

zdjęcie z 1969r.  Mieściła się w nim wylęgarnia drobiu. Budynek został przejęty przez ZUS i rozbudowany


ul. Chrobrego

zdjęcie z 1985r. Widok z ul. Chrobrego w stronę ul. Mieszka I.


ul. Czerwonego Krzyża 12 - nieistniejący budynek

zdjęcie z 1977r. Widok rozebranego budynku. (w tym miejscu jest teraz parking, za budkami z kwiatmi)


ul. Dzierżyńskiego 7

1959r. na parterze łaźnia miejska i sklep, na piętrze Szkoła podstawowa nr 4


Działki przy Odlewni Staliwa "Stalchemak"

 

zdjęcia z 1984r. Widok na osiedle "Młynarska" oraz na budowę komendy policji.


Park - przed Pałacem

zdjęcia z 1957r. Północna część pałacu Ogińskich.

zdjęcia z 1957r. Północna część pałacu Ogińskich.

zdjęcia z 1976r. Reklama fotografa.


ul. Sienkiewicza

zdjęcie z 1975r. Nieistniejący budynek drewniany.


ul.Świerczewskiego

zdjęcie z 1967r. po drugiej stronie ulicy sklep ze sprzętem optycznym (ciekawostki: kosz na śmieci, karetka)


ul. Zbrojna

zdjęcie z 1966r. Widok n parowozownię


WZGS

zdjęcie z 1967r. Widok na zabudowę WZGS od strony PKP


Zdjęcia przesłane przez "Kingajch"

 

ul. Kilińskiego - pracownice baru mlecznego mieszczącego się w miejscu późniejszej kawiarni "Kolorowa".

Żołnierz jadący ul. Kilińskiego, widoczny fragment Nowego Ratusza.

   

Pomnik "Braterstwa Broni" 1950r., nie ma bloku mieszkalnego na ul. Małej.

Pomnik Kościuszki, 1944r.

 

Zdjęcie B. Sadowskiego prawdopodobnie robione w koszarach ok. 1930r. - Oddział sanitarny.

ul. Piłsudskiego 1937r., widoczna kamienica nr.14  (schodki) można ocenić o ile podniesiono poziom obecnej ulicy.

Kazimierz Moskwiak przy swoim samochodzie (jeden z pierwszych prywatnych samochodów w Siedlcach)


Dwa zdjęcia (oryginały) z centrum miasta przekazane przez znajomego z forum

 


Zdjęcia Siedlec przesłane przez panią Jadwigę z Wrocławia


12.05.2008r.

za powyższą pocztówkę i wiele innych, bardzo dziękuję ofiarodawczyni.


Zdjęcia nadesłane przez Panią Jadwigę z Wrocławia 15.05.2008r.

Zdjęcia nadesłane przez Panią Jadwię D. Popek

 

Zdjęcia wykonane w mieszkaniu ul. Pułaskiego 15 (obecny adres Pułaskiego 13)

Na pierwszym zdj.  pani Jadwiga w 1944r.na balkonie (widać obecny MOK), na drugim przyjęcie dla ważnych gości.


Zdjęcia nadesłane przez anonimowego nadawcę 25.05.2008r.


Zdjęcia nadesłane 3.06.2008r.

1940r.

Ratusz "Jacek" 1945r. Pokazy strażackie

1928r Obóz harcerski na stadionie


                                                                

 

Bardzo dziękuję za przesłane skany fotografii, wszystkim ofiarodawcom.

markopm                                                                                                                                                                                                                 Ostatnia aktualizacja   11.07.2015